IMG_0384.JPG

Tajlandia cz. 2

Mieszkanie w hostelach uważam za rzecz konieczna, szczególnie w miejscach gdzie jest ciepło i całe dnie zwiedzamy, czy też odpoczywamy. Bądźmy w sercu tego miasta które eksplorujemy,
nauczmy sie go. 

Warto szukać przez internet kiedy przygotowujemy wyprawe, po pierwsze dobrze jest szukać na stronach typu booking, ale nie rezerwujmy naszych pobytów od razu. Bookingi internetowe to dostarczyciele informacji, ale same hostele również maja swoje strony. Koniecznie napiszcie do nich że jesteście zainteresowani wynajęciem pokoju i podajcie źródło z którego czerpiecie informacje o cenie, to szansa na zaoszczędzenie kilku złotych. Nie robimy tego wszystkiego żeby zeby wykiwać stronę internetowa, zdecydowanie nie. Chodzi o to, ze przy stronach bookingowych bardzo często chcą od nas dane kart debetowych/kredytowych. Dane które tam wprowadzimy są oczywiście przechowywane w sposób „bezpieczny”, ale posiadacz tych danych może zgodnie z roznymi regulaminami, które zwykle akceptujemy bez czytania, sciągnąć nam drobne kwoty z konta; Nie zauważyłem możliwości podglądu tych danych; Można dodać nowe dane, ale kasowanie starych numerów jest już niemożliwe. 

Jeżeli chcemy zmienić coś w naszej rezerwacji, lub mamy specjalne życzenia to za pośrednictwem strony do Bookingu kontaktujemy sie z hotelem. Nie jestem wielkim fanem takich rozwiązań. Nie raz naciąłem sie że moja prośba została rozpatrzona ale nie dostałem oficjalnego potwierdzenia że to o co proszę będzie zrealizowane. 

Przy rezerwacji pokoju natknąłem sie rownież na sytuacje, ze do 48 godzin po rezerwacji hotel ma wysłać dane do zapłacenia zaliczki. Takiego maila nie dostałem, traktując to jednoznacznie z brakiem rezerwacji. Mimo próby kontaktu nie otrzymałem informacji jaki jest status mojego zabookowania. Ciekawe bo kontakt odbywał sie zarówno przez aplikacje jak i przez zwykłego maila. 

Bilety lotnicze

Jeżeli kupujemy bilety lotnicze warto korzystać z kilku komputerów o rożnym IP. To co robimy w sieci jest niezwykle istotna informacja dla osób które chcą sprzedać nam usługi. Każdy kto wpisał kiedyś w przeglądarce swojego komputera nazwę produktu może zobaczyć potem w reklamach stron informacyjnych właśnie ten produktu itd. 

Kiedy wiec wiemy jaki jest nasz cel podróży, rekomenduję szukać połączeń w środku tygodnia, kiedy ruch jest mniejszy, pod warunkiem ze nie ma wtedy świat (zarówno w Polsce jak i tam gdzie się wybieramy). 

Ceny samolotów do Tajlandii wynoszą około 2000 tysięcy. Nasze bilety kupiliśmy poniżej tej kwoty z 1,5 miesięcznym wyprzedzeniem. 

Dobrze jest zorganizować wewnętrzna komunikację samolotową jeżeli zakładamy podróżowanie po rożnych częściach kraju. To tez będzie znaczący wydatek w naszym budżecie a więc strzeżcie się kupowania na ostatnią chwilę. Wtedy lepiej już kupić na lotnisku, bezpośrednio u przedstawicieli linii lotniczych. 

Zwykle cena samolotu wewnętrznego z Bangkoku do Chiang Mai to 200 zł lub mniej. 

Uwaga, trzeba sprawdzać na jakim lotnisku łądujemy w Bangkoku i skąd mamy lot wewnętrzny. Oba lotniska są oddalone od siebie o spory kawałek i trzeba będzie sie tam przedostawać albo prywatna taksówka lub dużym busem. To narazi nas na dodatkowy koszt, nie zawsze warto tracić czas a przecież nie zawsze mamy pieniądze Tajlandzkie. 

Co do pieniędzy to Tajlandia posługuje sie Bahtem. 
10 batów to około 1 zł, przesuwamy wiec jedno zero i mamy cenę w złotówkach. To pomocne przy określaniu wartości produktów które porównujemy do cen w Polsce. 

Pieniądze można wymienić w Polsce, ale kurs będzie mniej korzystny niż w Tajlandii. 

Mała różnica jest także przy dolarze i euro. W Polsce zakup euro to wydatek na poziomie 4,5 a dolara 3,8 czyli jeżeli mamy kupować to kupujmy dolary. Będziemy mieć więcej za mniej, chyba ze zarabiacie w euro :)

Raz też zapłaciłem karta kiedy nie wymieniłem gotówki. Muszę przyjrzeć sie dokładnie jaki kurs był przy przeliczaniu, ale 1278 batów kosztowało mnie 140 zł. W awaryjnych sytuacjach karta nie będzie dla nas najgorszym rozwiązaniem. Dorwać na Polskim rynku można także karty walutowe, ale to nie jest blog o usługach finansowych wiec nie bede tutaj odsyłał do informacji żadnej z instytucji. 

Dodaj komentarz